logo
XS
SM
MD
LG
(0352) 23-63-82
м. Тернопіль, вул. Клінічна, 1

Міжнародний день нетерпимого ставлення до операцій які калічать жіночі статеві органи

6 лютого оголошений Генасамблеєю ООН Міжнародним днем нетерпимого ставлення до операцій, які калічать жіночі статеві органи. Світова спільнота закликає відмовитися від терміну «жіноче обрізання», щоб не виникало жодних асоціацій з циркумцизією — процедурою, що не завдає чоловікам найменшої шкоди.

 

 

Операції на жіночих статевих органах, що призводять до каліцтва, включають всі операції по частковому і повному видаленню зовнішніх жіночих геніталій або нанесення інших травм жіночим статевим органам за немедичними причинами. Такі операції виконуються за згодою батьків дівчинки з традиційних, культурних, релігійних переконань. Мотивом до проведення FGM є погляд на належну для жінок сексуальну поведінку — збереження цнотливості до шлюбу і подружньої вірності.

Ці операції можуть призводити до тяжких кровотеч та інших медичних проблем, зокрема утворення кіст, інфекцій, безпліддя, а також ускладнень при пологах і підвищеного ризику смерті новонароджених. Причиною даної практики є гендерна нерівність, пов'язана з дисбалансом влади між чоловіками і жінками, що заважає дівчатам реалізувати їхній потенціал, а також права на охорону здоров'я, освіту і дохід.

 

Ця практика визнана порушенням прав жінок і дівчаток на міжнародному рівні. 

 

Подібна практика також порушує їх права на здоров’я, безпеку і фізичну недоторканність, право на свободу від катувань та жорстокого, нелюдського або такого, що принижує гідність поводження, а також право на життя в разі, коли ці операції призводять до смерті.

Хоча практика нанесення каліцтв жіночим геніталіям зосереджена головним чином в 29 країнах Африки і Близького Сходу, проте, вона являє собою універсальну проблему, котра також стоїть перед деякими країнами Азії та Латинської Америки. Руйнуючі операції на жіночих статевих органах продовжують здійснювати в деяких громадах іммігрантів, що проживають в Західній Європі, Північній Америці, Австралії та Нової Зеландії.

Хоча практика руйнуючих операцій на жіночих статевих органах зберігалася протягом більш ніж тисячі років, програмні дані свідчать про те, що її можна викорінити «протягом життя одного покоління». Фонд ООН в області народонаселення (ЮНФПА) спільно з Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) здійснює найбільшу глобальну програму по прискоренню відмови від нанесення каліцтв жіночим статевим органам. В даний час ця програма охоплює 17 африканських країн, і також підтримує регіональні і глобальні ініціативи.

20 грудня 2012 року Генеральна Асамблея ООН прийняла резолюцію A/RES/67/146 в якій вона «закликає держави, систему Організації Об’єднаних Націй, громадянське суспільство і всі зацікавлені сторони і далі відзначати 6 лютого як Міжнародний день нетерпимого ставлення до операцій, які калічать жіночі статеві органи і в цей день проводити інформаційно-просвітницькі кампанії і вживати конкретних заходів по боротьбі з практикою руйнуючих операцій на жіночих статевих органах».

У грудні 2014 року Генеральна Асамблея ООН прийняла без голосування резолюцію A/RES/69/150 «Активізація глобальних зусиль з метою викорінення практики руйнуючих операцій на жіночих статевих органах» із закликом до держав-членів розробляти, підтримувати і здійснювати всеосяжні і комплексні стратегії для запобігання таких операцій на жіночих статевих органах, включаючи навчання медичного персоналу, соціальних працівників та громадських і релігійних лідерів з тим, щоб надати їм можливість надавати компетентні, допоміжні послуги та допомогу жінкам і дівчаткам, які піддаються ризику або які перенесли подібні операції. Резолюція також визнає необхідність активізації зусиль по ліквідації цих операцій, і в зв’язку з цим, закликає приділити належну увагу цій проблемі при розробці порядку денного в галузі розвитку на період після 2015 року.

Джерело: un.org

 

 

 

Підготувала лікарка методистка

Тернопільського обласного

центру громадського здоров'я

Гричук Ірина Василівна