Алкоголізм і наркотики – сімейна хвороба, це значить, що хвора вся сім’я, хвора модель взаємовідносин.
Споживання алкоголю підлітками відображає культуру споживання алкоголю в суспільстві загалом. За матеріалами ВООЗ найбільше п’ють у Європі (43,8%), далі йдуть Америка (38,2%) і Західно-Тихоокеанський регіон (37,9%). Світова статистика свідчить, що більше ніж чверть (26,5%) підлітків віком 15-19 років регулярно вживають алкоголь. У середньому, перша спроба вживання алкогольних напоїв в Україні припадає на 14 років.
Якщо в підлітка депресія, то він схильний до зловживання алкоголем. І він не буде звертатися по допомогу, оскільки в нього може бути загострена самооцінка і автономія. За словами психолога ДУ “Центр психічного здоров’я і моніторингу наркотиків та алкоголю МОЗ України Артема Осипяна: “Це суть підлітка – не звертатися по допомогу. Підліткам важливо отримати ефект. Тому часто вони обирають алкоголь як можливість отримати швидкий ефект. Щоб отримати задоволення від футболу, потрібно годину побігати, від стосунків із дівчиною – час на побудову цих стосунків. Скрізь треба докладати зусиль. А коли ти вживаєш алкоголь, то це швидко дає ефект. Ти заощаджуєш зусилля”.
Причин потрапити в залежність від спиртного в підлітків чимало. Комусь не вистачає емоційного тепла і турботи, або ж навпаки – батьки занадто опікуються і контролюють. Чимало підлітків пробують спиртне, але залежність виникає не в усіх. У підлітків більша чутливість до алкоголю, тому швидше виникає залежність. У підлітковому віці відбувається перебудова мозку, і будь-який токсичний вплив у цей момент змінює результативність процесу.
За його словами спеціалістів, проблема алкоголізму – це на 30-40% генетика, ще стільки ж відсотків – неможливість реалізувати свої потреби, і решта – справа випадку: потрапив у погану компанію, негаразди у стосунках.
Один із варіантів (аллелів) в наявності гену DRD4, що посилює схильність людей до пошуку нових вражень, імпульсивності і гіперактивності. Проаналізувавши розподіл частот варіацій цього гену в південноамериканських індійців, бразильські генетики з’ясували, що в племенах, які в недавньому минулому були мисливцями-збирачами, аллель 7R (який ще називають “ген авантюризма”) трапляється частіше, ніж в осідлих народів, які з давніх давен займалися сільським господарством. Таким чином прагнення новизни може бути в будь-чому – нових іграшок, навколосвітньої подорожі, ризикованих авантюр тощо. Тоді алкоголь стає одним зі способів знижувати напругу.
Алкоголь, порівняно з іншими психотропними речовинами, дуже складний, тому що спектр залежностей від нього різноманітний і ефекти особливо молоді люди отримують різні. В алкоголю сильні психотропний вплив і токсичний ефект. За всіма показниками алкоголь гірше від будь-яких наркотиків. Якби алкоголь винайшли лише тепер, його б віднесли до заборонених препаратів, таких як наркотики.
Щоб зарадити проблемі вживання алкоголю пілітками і молоддю мають бути економічні важелі – податки, акцизи, висока ціна за неприйнятну поведінку, відчутні штрафи для водіїв за кермування в нетверезому стані, штрафи для магазинів, які порушують правила продажу алкоголю. Але цього замало. Важлива боротьба з культурою вживання алкоголю.
Перше, що працює як профілактика алкоголізму, – активність. Це може бути не лише спорт. Людина має бути соціально активною. Коли підліток активний, це знижує вірогідність, що в нього зародиться пагубна звичка. Щоб діти вміли розуміти свої емоційні стани і справлялися з ними самотужки, без алкоголю потрібна також робота і батьків і шкільних психологів.
Водночас, спорт – не таблетка від зловживання алкоголем. Чимало тих, хто опинився на реабілітації, до цього займалися спортом. Нерідко в колишніх спортсменів спрацьовує асоціація – щоб щось отримати, ти повинен щось вжити.
Школа і державна політика щодо профілактики зловживання алкоголем можуть бути ідеальними. Однак добре, коли в сім’ях є family based skills (сімейні навички), як вирішувати емоційний конфлікт, як впоратися зі своїми емоціями.
“Алкоголізм і наркотики – сімейна хвороба, це значить, що хвора вся сім’я, хвора модель взаємовідносин. Сім’я – це єдиний вид стосунків, який дитина не обирає і якого не так легко позбутися. Якщо психологічний клімат у родині некомфортний, то один зі способів зняти психологічну напругу – вживання алкоголю”, – зазначає Артем Осипян.
Щоб зберегти підлітка від шкідливих звичок потрібна спільна допомога, підримка і власний приклад як батьків, дідусів так і вчителів і вихователів. Піклуймося про наших дітей разом.
Текст підготувала
лікарка-методистка
Тернопільського обласного
центру громадського здоров'я
Зот Галина