logo
XS
SM
MD
LG
(0352) 23-63-82
м. Тернопіль, вул. Клінічна, 1

Застуда: захистіть себе та інших

Біль в горлі та нежить, як правило, є першими ознаками застуди, що переходять в кашель та чхання. Більшість людей одужують приблизно через 7-10 днів. 

Як захистити себе

Віруси, які викликають застуду, можуть поширюватися від інфікованих людей по повітрю в тісному особистому контакті. Ви також можете заразитися через контакт зі стільцем (фекаліями) або респіраторними виділеннями зараженої людини. Це може статися, коли ви потискуєте руку застудженої людини, або торкаєтесь поверхні, як дверна ручка, на якій є респіраторні віруси, а потім торкаєтесь очей, рота або носа.

Ви можете зменшити свій ризик застудитись:

 • Часто мийте руки водою з милом. Мийте їх протягом 20-ти секунд і допомагайте маленьким дітям робити те саме. Якщо мила та води немає, використовуйте дезінфікуючий засіб для рук на спиртовій основі. Віруси, які викликають застуду, можуть жити на ваших руках, а регулярне миття рук допоможе захистити вас від хвороби.
 • Не торкайтесь очей, носа та рота немитими руками. Віруси, які викликають застуду, можуть таким чином потрапити у ваш організм і викликати нездужання.
 • Тримайтеся подалі від хворих людей. Хворі люди можуть поширювати віруси, що викликають застуду, через тісний контакт з іншими.

 

Як захистити інших

Якщо ви застуджені, слід дотримуватися наступних порад, щоб запобігти поширенню його іншим людям:

 • Залишайтеся вдома, поки ви хворі, і не дозволяйте дітям відвідувати школу або дитячий садок, поки вони хворі.
 • Уникайте тісного контакту з іншими людьми, наприклад обіймів, поцілунків або рукостискань.
 • Відійдіть від людей, перш ніж кашляти чи чхати.
 • Кашляйте та чхайте в серветку, а потім викиньте її, або кашляйте і чхайте у верхню частину рукава сорочки, повністю закриваючи рот і ніс.
 • Вимийте руки після кашлю, чхання або видування носа.
 • Дезінфікуйте часто торкані поверхні та предмети, такі як іграшки, дверні ручки та мобільні пристрої.

Не існує вакцини, щоб захистити вас від застуди.

 

Як почуватися краще

Від застуди немає ліків. Щоб відчувати себе краще, ви повинні багато відпочивати і пити багато рідини. Ліки, що відпускаються без рецепта, можуть допомогти полегшити симптоми, але не змусять їх пройти швидше. Завжди читайте етикетку і приймайте ліки відповідно до вказівок. Проконсультуйтеся з лікарем, перш ніж давати дитині ліки від застуди, що відпускаються без рецепта, оскільки деякі ліки містять інгредієнти, які не рекомендовані для дітей. Дізнайтеся більше про полегшення симптомів інфекцій верхніх дихальних шляхів, включаючи простуду.

Антибіотики не допоможуть позбутися від застуди, викликаної респіраторним вірусом. Вони не діють проти вірусів і можуть ускладнити вашому організму боротьбу з бактеріальними інфекціями в майбутньому, якщо ви будете приймати їх без необхідності. 

 

Коли звертатися до лікаря

Вам слід зателефонувати своєму лікарю, якщо у вас або вашої дитини є одне або декілька з перерахованих станів:

 • симптоми, які тривають більше 10 днів
 • серйозні або незвичайні симптоми
 • якщо ваша дитина молодше 3 місяців, і у неї жар або вона млява

Вам також слід негайно зателефонувати своєму лікарю, якщо ви схильні до високого ризику серйозних ускладнень грипу та у вас з'являються такі симптоми грипу, як лихоманка, озноб, болі в м'язах або тілі. До людей з високим ризиком ускладнень грипу відносяться маленькі діти (молодше 5 років), дорослі 65 років і старше, вагітні жінки та люди з певними захворюваннями, такими як астма, діабет і хвороби серця.


Ваш лікар може визначити, чи є у вас або вашої дитини застуда або грип, і порекомендувати лікування, щоб полегшити симптоми.

 

Причини застуди

Застуду можуть викликати багато респіраторних вірусів, але найбільш поширені риновіруси. Риновіруси також можуть викликати напади астми і пов'язані з інфекціями носових пазух і вух. Інші віруси, які можуть викликати застуду, включають респіраторно-синцитіальних вірус, віруси парагрипу людини, аденовірус, звичайні коронавіруси людини і метапневмовірус людини.

 

Знайте різницю між застудою та грипом

Грип, викликаний вірусами грипу, також поширюється і викликає захворювання приблизно в той же час, що і простуда. Оскільки ці два захворювання мають схожі симптоми, буває важко (або навіть неможливо) відрізнити їх, грунтуючись тільки на симптомах. В цілому симптоми грипу важчі, ніж у застуди, і можуть включати жар або відчуття лихоманки/ознобу, кашель, біль у горлі, нежить або закладений ніс, болі в м'язах або тілі, головний біль і втому. Грип також може мати дуже серйозні ускладнення. Рекомендується проводити щорічну вакцинацію від грипу як перший і найкращий спосіб запобігти грипу. Якщо ви захворіли на грип, вам можуть допомогти противірусні препарати.

 

 

Джерело: CDC, переклад ТОЦГ