Поліомієліт (хвороба брудних рук, дитячий спинальний параліч) – це захворювання, яке вражає центральну нервову систему і може призвести до паралічів, або, навіть, смерті.
Захворіти на поліомієліт може кожна невакцинована людина – і дитина, і дорослий. Але найбільш сприйнятливі до вірусу поліомієліту діти у віці до п’яти років.
Хворобу викликають поліовіруси, що потрапляють до організму через немиті руки і брудну воду. Вони розмножуються в горлі й кишечнику та можуть вражати нервову систему.
Зараження відбувається повітряно-крапельним (від хворої дитини до здорової) і фекально-оральним шляхом (через брудні руки, іграшки, їжу, інфіковану воду).
Від моменту попадання вірусу в організм людини до перших проявів хвороби проходить від 4 до 35 днів.
Клінічні прояви поліомієліту різноманітні. Хвороба може перебігати без будь-яких ознак у понад 70% випадків, що робить її особливо небезпечною для оточуючих.
Іншими проявами є грипоподібні симптоми , або кишкові -«кишковий грип».
При типовій паралітичній формі виникають рухові розлади, коли дитина не може стати на ноги, виникає біль у м’язах, слабість в кінцівках аж до повного паралічу, який може вразити ноги, руки, плечі, груди, живіт, обличчя.
Близько 5% хворих помирають. В основному – через порушення дихання при паралічі дихальної мускулатури.
При одужанні пошкоджені хворобою нерви і м’язи не відновлюється. А залишкові явища зберігаються все життя у вигляді паралічів, атрофії м’язів, деформації кінцівок.
Поліомієліт невиліковний. Єдиним захистом від хвороби є вакцинація. Альтернатив вакцинації немає.
В Україні вакцинація проти поліомієліту входить у перелік обов’язкових профілактичних щеплень, включених до національного Календаря профілактичних щеплень. Шістьох доз вакцини достатньо, щоб сформувався імунітет до поліомієліту до кінця життя.
Вік для планових щеплень: 2 місяці, 4 місяці, 6 місяців, 18 місяців, 6 років і 14 років.
Два перші щеплення виконуються вакциною ІПВ (внутрішньом’язова ін’єкція) — це вакцина із вмістом убитих вірусів поліомієліту, яка забезпечує присутність антитіл до вірусу у крові.
Наступні щеплення проводять оральною поліомієлітною вакциною (ОПВ). Її вводять в організм закапуванням в рот. У ній містяться ослаблені, але живі віруси, які стимулюють формування в кишечнику місцевого імунітету.
Безкоштовно вакцинуватися проти поліомієліту можна у вашого сімейного лікаря чи педіатра в державних медичних закладах, а також приватних, що уклали договори із Національною службою здоров'я України.
Велике значення у попередженні поліомієліту відіграє дотримання правил особистої гігієни. Слід частіше мити руки з милом. Вживати тільки кип’ячену або спеціальну воду для пиття (бутильовану). Свіжі овочі, фрукти, сухофрукти та зелень перед вживанням необхідно ретельно мити під проточною водою і ополіскувати кип’яченою або бутильованою водою.
У подорожах по інших країнах необхідно приймати їжу тільки у визначених пунктах харчування, де використовуються продукти гарантованої якості промислового виробництва.
Текст підготувала
лікарка-методистка
Тернопільського обласного
центру громадського здоров'я
Бугера Наталія