logo
XS
SM
MD
LG
(0352) 23-63-82
м. Тернопіль, вул. Клінічна, 1

Захворюваність на ВІЛ/СНІД

Як повідомляє Тернопільський обласний медичний центр соціально небезпечних захворювань, ВІЛ-інфекція/СНІД також, як і COVID-19 має пандемічний характер з високими темпами поширення та трагічними (смертельними наслідками).

ВІЛ-інфекція /СНІД відноситься до захворювань з хронічним перебігом , при якому безсимптомний період може тривати роки, в той же час вірус, перебуваючи в організмі людини руйнує перш за все імунну систему.

Україна посідає одне з перших місць серед країн Європейського регіону за кількістю ВІЛ позитивних. Кожний сотий громадянин України у віці від 15 до 49 років ВІЛ інфікований , що є одним з найвищих показників серед країн регіону.

За даними Європейського центру контролю та профілактики захворювань та Європейського регіонального бюро ВООЗ Україна єдина у світі, де продовжується зростати кількість нових випадків ВІЛ та смертності від СНІДу.

Епідемія ВІЛ на сучасному етапі характеризується переважним ураженням осіб працездатного віку зі зростанням частки вікової групи 50 років і старше, поширенням статевого шляху передачі ,але все ще залишається сконцентрованою в ключових групах населення.

 

Тернопільська область не є винятком в епідемічному просторі ВІЛ/СНІДу.

 

За 11 місяців поточного року в області зареєстровано 76 випадків вперше діагностованої ВІЛ-інфекції, з них у 18 пацієнтів встановлено діагноз СНІД.

Серед ВІЛ – інфікованих 42 випадки у осіб чоловічої статі та 34 серед жінок.

Основна вікова група – особи у віці30-39та 40-49років , на яку припадає 68,4 % від всіх зареєстрованих випадків.

5 випадків зареєстровано пацієнтів у віковій групі 20-24 роки , 6 випадків у віковій групі 25-29років, по 26 випадків –у віці 30-39 років та у віці 40-49 років у віці 50 років і старше зареєстровано 5 випадків.

8 дітей народилось від ВІЛ-інфікованих матерів.

У 81 ,6 % випадків шлях передачі статевий , 7,9 % пацієнтів інфікувалися парентеральним шляхом ,10,5 % - діти народженні від ВІл-інфікованих матерів.

Серед ВІЛ-інфікованих 25 померло, з них безпосередньо від СНІДу 12, від Ко-інфекції ВІЛ/туберкульоз – 3.

Випадки ВІЛ/СНІДу зареєстровані в усіх районах області, але найбільше в Кременецькому ,Збаразькому та м.Тернополі.

За 10 місяців 2020 року в області знизилась кількість обстежень на ВІЛ. Так, якщо за 10 місяців 2019 в області було проведено 34275 обстежень ,то за аналогічний період 2020 року 27153 . Серед виявлених випадків майже 30% було виявлено при обстежені за клінічними показами в стаціонарах ,у хворих з важким перебігом того чи іншого захворювання , що свідчить про актуальність та необхідність проведення досліджень на ВІЛ , не зважаючи на існуючи проблеми сьогодення пов’язані з КОВІД19.

 

Найчастіше у хворих на ВІЛ відмічалась немотивована втрата ваги, енцефалопатії (головні болі), лімфома головного мозку, пневмоцистна пневмонія ,туберкульоз , кандидоз , довготривала температура , герпетичні висипки , онкологічні прояви.

 

ВІЛ сьогодні не вирок!

 

При своєчасному обстежені, виявленні та отриманні адекватного спеціального лікування, навіть в умовах ВІЛ-інфекції можна жити, народжувати дітей , радіти життю!

Своєчасне обстеження на ВІЛ-інфекцію та виявлення випадків інфікування вірусом СНІДу, консультування у лікаря, призначення АРТ лікування дає можливість продовження активного життя, навіть в умовах ВІЛ-інфікування .

На превеликий жаль, в умовах карантину дещо зменшилась активність громадян щодо обстеження на ВІЛ-інфекцію. А це в свою чергу, приводить до погіршення стану здоров’я ,прогресування хвороби у тих , хто є інфікований і не був своєчасно обстежений та виявлений .

Обстежитись на ВІЛ-інфекцію з будь яких причин , можна в спеціалізованому амбулаторно поліклінічному відділенні профілактики та лікування ВІЛ-інфекції /СНІДу ( бувший центр СНІДу ), Купчинського, 14 (територія міської лікарні №2 ). Обстеження , консультації спеціалістів відділу , лікування безкоштовні.

Крім того ,обстежитись на СНІД можна в будь якому лікувально-профілактичному закладі області.

Навіть під час карантину , якщо у вас є або були фактори ризику, клінічні прояви, ПРИЙДІТЬ на обстеження!

 

НЕ ЗВОЛІКАЙТЕ! Ваше здоров’я у Ваших руках!

 

 

 

Матеріали надані 

Тернопільським обласним медичним

центром соціально небезпечних захворювань