У цей день в 1868 році народився Карл Ландштейнер, австрійський лікар, імунолог, який отримав в 1930 році Нобелівську премію за відкриття груп крові людини.
Щорічно донорство крові рятує мільйони життів, але щоб всім пацієнтам її вистачило - на кожну 1 000 жителів потрібно 40 донорів. Між тим, кількість донорів в Україні втричі менша за рекомендації ВООЗ – 70% українців здають кров лише один раз у житті.
Мета Всесвітнього дня донора крові - підвищити обізнаність жителів нашої області про потреби в забезпеченні безпечної крові та її продуктах для переливання і про важливість безоплатного добровільного донорства крові для системи охорони здоров'я. Цей день також є приводом закликати урядові організації і органи охорони здоров'я забезпечити належні ресурси і створити системи та інфраструктуру для розширення безоплатного добровільного донорства крові.
Безпечна кров і її продукти і послуги з їх переливання є важливою складовою медичної допомоги та громадської охорони здоров'я. Ця робота дозволяє щодня рятувати життя мільйонів людей, а також покращувати якість життя багатьох пацієнтів. Потреби в крові є загальними, але таким не є доступ до крові всіх, хто її потребує. Особливо гостро брак крові відчувається в країнах, що розвиваються.
Для забезпечення доступу до безпечної крові всіх, хто її потребує, всі країни і наша Україна також повинні мати донорів, готових добровільно і безоплатно здавати кров на регулярній основі. Протягом усієї пандемії COVID-19, незважаючи на обмежені можливості пересування та інші труднощі, донори крові і в Україні і в Тернопільській області продовжували здавати кров і плазму для пацієнтів, які потребують переливання. Дані надзвичайні зусилля в такий важкий для нашої країни час лише підтверджують важливу роль ефективно організованого активного добровільного та безоплатного донорства крові.
Головна тема цьогорічної кампанії
Гасло Всесвітнього дня донора крові 2021 - «Здавайте кров, нехай в світі пульсує життя». Він передає важливий внесок донорів крові в те, щоб зберігалися життя, в порятунок життя одних і поліпшення якості життя інших. Він підкріплює глобальний заклик до того, щоб більше людей регулярно здавали кров і тим самим вносили внесок у поліпшення здоров'я.
Особливий наголос в рамках кампанії цього року робиться на роль молоді в забезпеченні безпечних запасів крові. Молоді люди в багатьох країнах , як в Україні беруть найактивнішу участь в заходах та ініціативах, метою яких є забезпечення безпечних запасів крові за допомогою безоплатного добровільного донорства крові. Більшу частину населення утворюють молоді люди, які, як правило, є ідеалістами і сповнені ентузіазму і творчої енергії.
Безпосередніми цілями кампанії цього року є наступні:
• вираз подяки донорам крові і підвищення обізнаності широкої громадськості про необхідність регулярно і безоплатно здавати кров;
• укорінення суспільної цінності донорства крові шляхом посилення загальної солідарності і соціальної згуртованості;
• заохочення молоді відгукнутися на гуманітарний заклик здавати кров і спонукати інших наслідувати цей приклад;
• визнання потенціалу молоді, як партнера в справі зміцнення здоров'я.
За даними ВООЗ приймаючою стороною Всесвітнього дня донора крові 2021 року виступить Італія в особі її національного центру крові. Глобальний захід буде проведено в Римі 14 червня 2021 року.
Спільна робота для проведення Всесвітнього дня донора крові
Ваша участь і підтримка допоможуть домогтися більшого ефекту від проведення Всесвітнього дня донора крові 2021 року і забезпечити більш широке визнання того, що здача крові є актом солідарності, що рятує життя, а послуги з постачання безпечної крові та її продуктами є важливою складовою всіх систем охорони здоров'я. Щоб забезпечити глобальний успіх Всесвітнього дня донора крові 2021 року запрошуємо до участі в його проведенні зацікавлених партнерів всіх рівнів.
Текст підготувала
лікарка-методистка
Тернопільського обласного
центру громадського здоров'я
Зот Галина