16 травня – Всесвітній день пам’яті померлих від СНІДу. В Україні тільки у квітні 2021 року 161 людина померла від СНІДу.
За рішенням Всесвітньої організації охорони здоров’я в кожну третю неділю травня відзначають День пам’яті померлих від СНІДу. Вперше це відзначили ще в 1983 році в Сан-Франциско (США). На той час у світі тільки почали реєструвати поодинокі випадки цього страшного захворювання і про нього практично нічого не було відомо. Організаторами проведення такої акції стали люди, яких особисто торкнулася ця проблема, вони пережили біль втрати рідних та друзів.
У світі катастрофічно зростає кількість ВІЛ-інфікованих. Від СНІДу від початку епідемії померло вже більше людей, ніж вбито у Другій світовій війні. Символом солідарності з ВІЛ-позитивними людьми і пацієнтами, в яких розвинувся СНІД, є червона стрічна.
Ставлення людей до цієї проблеми змінилося завдяки тому, що сьогодні відомі шляхи передачі захворювання, минули панічний страх та безпорадність перед хворобою, спричинені незнанням.
Зараз інфікування ВІЛ є проблемою не тільки осіб групи ризику. Хвороба не вибирає. Тому найпершим завданням у подоланні епідемії залишається запобігання та профілактика. Так у квітні 2021 року в Україні офіційно зареєстровано 1 349 нових випадків ВІЛ-інфекції, у 332 пацієнтів діагностовано СНІД, а 161 людина померла від СНІДу.
Вперше про СНІД заговорили у 1981 р. і ось уже впродовж 40 років ця абревіатура не сходить зі сторінок газет і журналів всього світу.
СНІД (синдром набутого імунодефіциту) – одна з важливих і трагічних проблем, яка постала перед людством у кінці ХХ століття.
ВІЛ-інфекція – це захворювання, викликане ВІЛ (вірус імунодефіциту людини). Експерти вважають, що вірус поширився по всьому світу з африканського континенту.
ВІЛ передається тільки від людини до людини. Шляхи передачі обмежені: не можна заразитись через повітря, їжу, воду, вжиткові предмети, рукопотискання та й комарі не “переносять” вірус.
Зараження можливе:
Інші шляхи передачі ВІЛ – відсутні.
ВІЛ-інфекція – це хронічне захворювання, повільна інфекція. Тому ознаки нездоров’я з’являються не відразу, а через 5-7 і більше років. Але і до цього, в період “носійства” вірусу слід обов’язково консультуватися з лікарем.
Перші ознаки розвитку хвороби – втомлюваність, слабкість і збільшення декількох груп лімфатичних вузлів. Це не означає, що почався СНІД, однак при відсутності спеціального лікування інфекція продовжує розвиватися. Внаслідок цього приєднуються інші захворювання -“супутники”: поступово розвивається СНІД.
У випадку виявлення ВІЛ-інфекції необхідно звернутись у спеціалізоване амбулаторно-поліклінічне відділення профілактики та лікування ВІЛ-інфекції/СНІДу КНП «Тернопільський обласний центр соціально небезпечних захворювань» ТОР . Адреса: м.. Тернопіль, вул. Купчинського, 8, тел.: (0352)23-18-65
Багато наукових центрів розвинутих країн зайняті рішенням проблеми вакцинації, однак це все ще питання наукових розробок і перспектив, а не реальність. Вакцини проти ВІЛ поки немає.
За матеріалами центру Scripps Research і Міжнародної ініціативи з розробки вакцини проти ВІЛу перша фаза клінічних випробувань вакцини проти вірусу імунодефіциту людини (ВІЛ) завершилась успішно і «дала багатообіцяючі результати». Препарат стимулював вироблення у добровольців рідкісних імунних клітин, які запускають виробництво антитіл, які, у свою чергу, успішно боряться з вірусом
Науковці пояснюють, що нейтралізуючі антитіла широкого профілю (bnAb) прикріплюються до шипів частинок ВІЛ (ці шипи складаються з білків, які захищають вірус від імунної системи) і виводять їх з ладу.
Такі антитіла націлюються на важкодоступні ділянки на поверхні частинок вірусу – ті, які не так швидко мутують, і тому майже ідентичні у всіх варіантів ВІЛ.
У цьому проекті зі створення вакцини від СНІДу беруть участь також фонд Білла і Мелінди Гейтс, уряд Нідерландів, США та кілька НДІ по всьому світу.
Тепер розробники об'єднають зусилля з компанією Moderna для розробки вакцини на основі мРНК, що може значно прискорити темпи появи такого препарату.
Пам’ятайте, що проблема ВІЛ/СНІДу стосується всіх і кожного. Тому в теперішній неспокійний час – вік пандемії і постійних нервових перевантажень і стресів вкрай необхідно сприяти впровадженню в суспільну свідомість переваг здорового способу життя, формування соціально активної, фізично здорової та духовно багатої особистості.
Текст підготувала
лікарка-методистка
Тернопільського обласного
центру громадського здоров'я
Зот Галина